Uluslararası fizik ekibi yeni fizik arayışına devam ediyor

Kompakt Muon Solenoid dedektörü, İsviçre'deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısında (LHC) genel amaçlı bir dedektördür ve LHC'nin ortaya çıkarabileceği yeni fizik olaylarını gözlemlemek için tasarlanmıştır. (CERN üzerinden fotoğraf) Resmi indir  

WEST LAFAYETTE, Ind. – Evrendeki (ancak henüz gözlemlenmemiş) maddenin yaklaşık dörtte birini oluşturduğu düşünülen karanlık madde, on yıllardır fizikçilere şaşkınlık verdi. Sürekli denemelerde ortaya çıkacak şaşırtıcı bir şey arıyorlar – temel fiziği tanımlayan standart modelden sapan sonuçlar.  

kuşkusuz ATLAS olarak bilinen bir deneyde, Temmuz 2018’de yapılan bir denemede hafif bir sapma tespit edildiğinde bilimsel topluluğun çok şaşırtmamasına şaşmamalı. Araştırmacılar, nihayetinde karanlık madde parçacıkları işareti olabilecek yeni fizik kanıtı bulduğunu düşünüyor . Ancak, son zamanlarda CMS işbirliğiyle yapılan ölçümün iyileştirilmesi, standart modelin beklentileriyle neredeyse tutarlı sonuçlar verdi. Bulgular, CERN Courier'in Ocak sayısında yayınlandı.  

“ATLAS'ın sahip olduğundan daha doğru bir sonuç üretmek istedik, bu yüzden daha iyi bir düzeltme algoritması kullanarak miktarları yeniden yapılandırma yöntemimizi geliştirdik ve sonuçlarımız orada gerçekten bir sapma olamayacağına işaret etti” dedi. Purdue Üniversitesi'nde fizik ve astronomi profesörü. “Bu, burada ilginç bir şeyin olmadığı anlamına gelmez, bu sadece şu anda kanıtlayacak veriye sahip olmadığımız anlamına gelir.”  

Standart model, maddenin temel yapı taşlarının nasıl etkileşime girdiğini açıklar. Kimyasal reaksiyonları, radyoaktif bozulmaları, elektrodinamiği ve daha fazlasını açıklıyor – ancak yerçekimi veya karanlık maddeyi değil. Atomaltı dünyasının en iyi açıklaması, ancak tüm hikayeyi anlatmıyor.  

It, fizikçilerin aradığı standart modele henüz eklenmemiş olan şey veya onunla çelişebilecek herhangi bir şey. Öncelikle bu deneylerde şakacı bir şekilde “atom parçalayıcı” olarak adlandırılan parçacık hızlandırıcılarını kullanıyorlar.  

Compact Muon Solenoid (CMS), dünyanın en büyük ve en güçlü parçacık hızlandırıcısı olan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'ndaki dört dedektörden biridir. Çarpıştırıcı, yüklü parçacıkları göreceli hızlara ve yüksek enerjilere itmek için elektromanyetik alanları kullanır, bunları kirişler içine alır ve birbirine çarparak gönderir. Proses CMS veri toplama prosesi boyunca oldukça sabit kalır, ancak detektörden gelen bilgilerin nasıl analiz edildiği ve işlendiği sürekli olarak kontrol edilir.  

“Dedektörde delikler, verimsizlikler ve eksik kapsama var. Bunların hepsinin hesaba katılması gerekiyor ve bunun için süreç veri açma veya veri düzeltme olarak adlandırılıyor ”dedi. “Giriş modeline daha az duyarlı bir sonuç sağlayan bu açma yönteminde bir gelişme geliştirdik.”  

A Verileri yorumlama yöntemleri geliştikçe, çarpıştırıcının kendisi yenileme deneylerinden biraz zaman alıyor. Fizikçiler, mühendisler ve teknisyenler makineyi daha güçlü ve daha verimli hale getirmek için çalışırken, bilim adamları şimdiye kadar toplanan inanılmaz miktarda dokunulmamış veriyi ele geçirecekler. Jung, standart modelden bildiğimiz kadarıyla güçlü bir sapma görmese de umutlu olmaya devam ediyor.  

“Bazıları karanlık madde parçacıklarıyla konuşan bir arabulucu olduğuna inanıyor. Eğer durum buysa ve Higgs ile eşleşirse, onu en iyi kuark fiziğinde görebiliriz ”dedi. “Şimdiye kadar topladığımız verilerin sadece bir kısmına baktık. Orada hala bir şeyler olabilir. ”  

Purdue fizik ve astronomi profesörleri Matthew Jones ve Norbert Neumeister, aynı zamanda insanlığın Evrenin en temel yasaları hakkındaki bilgisini ilerletme arayışı içinde parçacık fiziği topluluğunun üyelerini bir araya getiren CMS İşbirliği üyesidir. CMS, 4.000'den fazla parçacık fizikçisine, mühendisine, bilgisayar bilimcisine, teknisyene ve 200'den fazla enstitüden gelen öğrencilere ve 40'tan fazla üniversiteye sahiptir.

Lütfen oylayınız

900 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorum yaz

Bu eposta sistemde kayıtlı! Giriş formu veya başka bir.

Yanlış kullanıcı adı veya şifre

Üzgünüz yorum yazabilmek için üye olmanız gerekiyor

Hey there!

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…