Sindirilebilir, genişleyen hap, mideyi bir aya kadar izler.

MIT mühendisleri, mideye ulaştıklarında midede uzun süre kalabilecek kadar büyük, yumuşak, ezik bir ping pong topunun büyüklüğüne hızla şişen, yutulmaz, Jell-O benzeri bir hap tasarladılar.  

Şişirilebilir hap, midenin sıcaklığını 30 güne kadar sürekli izleyen bir sensöre yerleştirilmiştir. Hapın mideden çıkarılması gerekiyorsa, hasta, hapı hızla orijinal boyutuna küçülmesini ve vücuttan güvenle geçmesini tetikleyen bir kalsiyum çözeltisi içebilir.  

Yeni hap, iki tip hidrojelden yapılmıştır – Jell-O'nun tutarlılığına benzeyen polimer ve su karışımları. Kombinasyon, midenin çalkalanan asitli ortamına karşı geçirimsiz kalırken, hapın midede hızlı bir şekilde şişmesini sağlar.  

hidrojel bazlı tasarım, midede sadece birkaç gün kalabilen ya da gastrointestinalden daha sert olan sert plastiklerden veya metallerden yapılmış, mevcut sindirilebilir sensörlere göre daha yumuşak, daha biyo-uyumlu ve daha uzun ömürlüdür yolu.  

“Rüyada bir kez yutulan ve hastanın sağlığını bir ay gibi uzun bir süre boyunca izleyen ve hastanın sağlığını bir ay gibi izleyen bir Jell-O benzeri akıllı hapı kullanmak” diyor MIT'deki makine mühendisliği profesörü Xuanhe Zhao.  

Zhao ve üst düzey ortak çalışanı Giovanni Traverso, 2019 yılında MIT fakültesine katılacak ziyaret eden bir bilim insanı ve önde gelen yazarlar Xinyue Liu, Christoph Steiger ve Shaoting Lin ile bugün Nature Communications'ta yayınlandı.  

Pills, pinpon ve pufferfish  

Yeni şişirilebilir hap için tasarım kirpi balığı veya blowfish savunma mekanizmasından esinlenmiştir. Normalde yavaş hareket eden bir tür olan kirpi balığı, sivri bir balon gibi tehdit edildiğinde hızla şişer. Bunu hızlıca büyük miktarda su emerek yapar.  

Kirpi'nin sert, hızlı şişen gövdesi, Zhao'nun hidrojel formunda kopyalamak istediği şeydi. Ekip, sensörleri mideye taşımak ve örneğin hayati belirtileri veya hastalık durumlarını nispeten uzun bir süre boyunca izlemek için orada kalmak için hidrojel bazlı bir hap tasarlamanın yollarını arıyordu.  

Onlar, eğer bir hap yutulacak kadar küçükse ve yemek borusundan aşağıya doğru geçerse, mideden, pilor olarak bilinen bir açıklıktan geçecek kadar küçük olacağını fark ettiler. Mideden çıkmaması için, grubun bir ping pong topunun büyüklüğüne hızla şişmesi için hap tasarlaması gerekir.  

Liu, “Günümüzde insanlar bu şişebilir jelleri tasarlamaya çalıştıklarında, genellikle difüzyon kullanıyorlar, suyun yavaşça hidrojel ağına yayılmasını sağlıyorlar” diyor Liu. “Ancak bir Masa Tenisi topu boyutunda şişmek saatler, hatta günler sürüyor. Midenin boşalma zamanından daha uzun. ”  

Araştırmacılar bunun yerine, ürkütücü bir kirpi balığı ile karşılaştırılabilecek oranda çok daha hızlı bir şekilde şişebilecek bir hidrojel hapı tasarlamanın yollarını aradılar.  

Yeni bir hidrojel cihazı, suda birkaç dakika içinde boyutunun iki katından daha fazlasına şişiyor.  

An yenilebilir izci  

Nihayet üzerinde durdukları tasarım, iki hidrojel malzemeden yapılmış küçük bir Jell-O benzeri kapsülü andırıyor. İç malzeme sodyum poliakrilat – bebek bezleri gibi ticari ürünlerde hızlı bir şekilde sıvı emmesi ve şişmesi kabiliyeti için kullanılan süper emici parçacıklar içerir.  

Araştırmacılar, eğer hap sadece bu parçacıklardan yapılmışsa, derhal parçalanacak ve mide dışına ayrı ayrı boncuklar olarak geçeceklerini fark etti. Böylece hızlı şişen parçacıkları içine almak için ikinci bir koruyucu hidrojel tabakası tasarladılar. Bu dış membran, araştırmacıların daha önceki bir makalede bildirdikleri “yorulma önleyici” bir özellik olan, neredeyse aşılmaz bir ızgara kilidi düzeninde, her biri diğerinin üzerine katlanmış çok sayıda nanoskopik, kristal zincirlerden yapılmıştır.  

“Bu zarı kırmak için birçok kristalli bölgeyi kırmanız gerekecek” diyor Lin. “Bunu hidro yapan şey bu

Lütfen oylayınız

899 puan
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 1

Downvotes percentage: 100.000000%

Yorum yaz

Bu eposta sistemde kayıtlı! Giriş formu veya başka bir.

Yanlış kullanıcı adı veya şifre

Üzgünüz yorum yazabilmek için üye olmanız gerekiyor

Hey there!

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…