Mühendisler hesaplanan riskleri almak için deniz robotları programlamaktadır.

Dünya’nın okyanusları hakkında, ayın veya Mars'ın yüzeyinden daha az şey biliyoruz. Deniz tabanı, geniş su kanyonları, yükselen deniz kenarları, derin çukurlar ve çoğu özerk sualtı araçlarının (AUV) gezinmesi için çok tehlikeli ya da erişilmez olduğu düşünülen uçurumlarla oyulmuştur.  

Ama bu tür yerleri gezmenin ödülü riske değerse ne olurdu?  

MIT mühendisleri, artık AUV'lerin bilinmeyen bir bölgeyi keşfetmenin risklerini ve potansiyel ödüllerini ölçmelerini sağlayan bir algoritma geliştirmiştir. Örneğin, su altı yağı sızıntılarını tespit etmekle görevli bir araç dik, kayalık bir açmaya yaklaşırsa, algoritma ödül seviyesini (bu siperin yakınında bir yağ sızıntısı olması olasılığı) ve risk seviyesini (bir çarpma ile çarpışma olasılığı) değerlendirebilir. engel), açmanın içinden geçmek için.  

MIT’nin Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümünden mezun olan Benjamin Ayton, “Pahalı aracımızla son derece muhafazakâr olsaydık, hayatta kalabilmesinin her şeyden önemli olduğunu söyleyerek, ilgi çekici bir şey bulamazdık” diyor. “Ancak, topladığınızın ödülü ile bu tehlikeli coğrafyalara gitme riski veya tehdidi arasında bir sapma olduğunu anlarsak, değerli olduğunda belirli riskleri alabiliriz.”  

Ayton, yeni algoritmanın bir aracın bir sonraki yeri nerede bulacağına karar verdiği gibi, gerçek zamanlı olarak riske karşı kazanılan riskleri hesaplayabileceğini söylüyor. Kendisi ve meslektaşları, havacılık ve astronot profesörü Brian Williams'ın laboratuarında, bu algoritmayı ve diğerlerini AUV'lere uyguluyorlar ve bu sayede denizde petrol biriktirme arayışları da dahil olmak üzere bir dizi görev için cesur, akıllı robotik kaşif filolarını dağıtma vizyonuyla. iklim değişikliğinin mercan resifleri üzerindeki etkisini araştırmak ve buzullarla örtülü Jüpiter'in takımı olan ve araçların bir gün yolunda ilerlemesini ümit ettiği Europa'ya benzer aşırı ortamları araştırmak.  

“Avrupa’ya gidip bir mağarada ya da yarıkta bir milyar dolarlık gözlem olabileceğine inanmak için çok güçlü bir nedenimiz olsaydı, bu da Avrupa’ya bir uzay aracı göndermeyi haklı çıkaracaktı, o zaman kesinlikle bu mağaraya girme riskini almak isterdik. , ”Diyor Ayton. “Ancak riski göz önünde bulundurmayan algoritmalar, potansiyel olarak tarih değiştiren gözlemleri asla bulamayacak.”  

Ayton ve Williams, Woods Hole Oşinografi Enstitüsü'nden Richard Camilli ile birlikte Honolulu'da Yapay Zeka Konferansı Geliştirme Derneği'nde yeni algoritmalarını sunacaklar.  

A kalın yol  

Takımın yeni algoritması, “riske bağlı uyarlamalı örneklemeyi” ilk sağlayan şeydir. Örneğin uyarlanabilir bir örnekleme görevi, örneğin, bir AUV’un yolunu otomatik olarak, aracın belirli bir bölgeyi araştırırken aldığı yeni ölçümlere dayanarak uyarlamak için tasarlanmıştır. Riski göz önünde bulunduran çoğu adaptif örnekleme görevi tipik olarak bunu somut, kabul edilebilir bir risk seviyesine sahip yollar bularak yapar. Örneğin, AUV'ler, yalnızca yüzde 5'i geçmeyen bir çarpışma olasılığı olan harita yollarına programlanabilir.  

Ama araştırmacılar, tek başına riske yönelik hesaplamanın bir misyonun potansiyel ödüllerini ciddi şekilde sınırlayabileceğini buldu.  

“Bir misyona girmeden önce, belli bir ödül seviyesi için almak istediğimiz riski belirtmek istiyoruz” diyor Ayton. “Örneğin, bir yol bizi daha fazla hidrotermal menfezlere götürecek olsaydı, bu miktarda riske girmeye istekliydik, ancak bir şey görmeyeceksek, daha az risk almaya istekliydik” dedi.  

Takımın algoritması, önerilen belirli bir yol için risk seviyesini hesaplamak için, aracın dinamikleri ve eylemsizlik ölçümleriyle birlikte, etrafındaki engeller de dahil olmak üzere, okyanusun topografyası hakkında batimetrik veriler veya bilgiler alır. Algoritma ayrıca, AUV'nin aldığı tüm önceki ölçümlerde, bu gibi yüksek ödüllü ölçümlerin önerilen yol boyunca var olma olasılığını hesaplamak için alır.  

-Risk-ödül oranı, önceden bilim adamları tarafından belirlenen belirli bir değeri karşıladığında, AUV

Lütfen oylayınız

900 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorum yaz

Bu eposta sistemde kayıtlı! Giriş formu veya başka bir.

Yanlış kullanıcı adı veya şifre

Üzgünüz yorum yazabilmek için üye olmanız gerekiyor

Hey there!

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…