MIT mühendisleri hiçbir hareketli parça olmadan ilk uçağı uçurdu.

İlk uçak 100 yıl önce uçtuğundan beri, gökyüzündeki hemen hemen her uçak, fosil yakıtların yanmasıyla ya da üretilen pil paketleriyle güçlenen pervaneler, türbin kanatları ve fanlar gibi hareketli parçaların yardımı ile uçtu. kalıcı, sızlanan vızıltı.  

Now MIT mühendisleri, hiçbir hareketli parça olmadan ilk uçağı inşa etmiş ve uçurmuştur. Pervaneler veya türbinler yerine, hafif uçak “iyonik rüzgâr” ile beslenir – düzlemde üretilen sessiz ve kuvvetli iyon akışı ve uçağı sürekli, sabit bir uçuşa itmek için yeterli itme gücü üretir.  

Unlike türbin-powered uçaklar, uçak uçmak için fosil yakıtlara bağlı değildir. Ve pervane güdümlü dronların aksine, yeni tasarım tamamen sessizdir.  

“Bu, itiş sistemindeki hareketli parçalara sahip olmayan bir düzlemin ilk sürekli uçuşudur” diyor MIT'de havacılık ve uzay uzmanı olan Steven Barrett. “Bu, daha sessiz, mekanik olarak daha basit ve yanma emisyonu yaymayan uçaklar için yeni ve keşfedilmemiş olasılıklar açmıştır.”  

He yakın vadede, bu tür rüzgâr rüzgar tahrik sistemlerinin daha az gürültülü dronlar uçurmak için kullanılabileceğini umuyor. Dahası, daha fazla yakıt verimli, hibrid yolcu uçakları ve diğer büyük uçaklar yaratmak için daha geleneksel yakma sistemleriyle eşleştirilmiş iyon iticiliğini öngörüyor.  

Barrett ve MIT ekibi, bugün Nature dergisinde sonuçlarını yayınladı.  

Hobby el sanatları  

Barrett, takımın iyon düzlemine ilham kaynağı, kısmen çocukken izledikleri film ve televizyon dizisi “Star Trek” ten geliyor. Özellikle, hiç hareket etmeyen parça ve neredeyse hiç ses veya egzoz olmaksızın, havada zahmetsizce yağmalanan fütüristik mekiklere çekildi.  

“Bu, uzun vadede uçakların pervaneleri ve türbinleri olmamalı diye düşünmemi sağladı” diyor Barrett. “Onlar sadece mavi bir parıltıya sahip ve sessizce kaybolan‘ Star Trek ”deki servislere daha çok benzemeli.”  

Yan dokuz yıl önce, Barrett hareketli parçalara sahip olmayan uçaklar için bir tahrik sistemi tasarlamanın yollarını aramaya başladı. Nihayetinde elektronerodinamik itme olarak da bilinen “iyonik rüzgâra”, ilk olarak 1920'lerde tanımlanan fiziksel bir ilkeye ve bir akımın ince ve kalın bir elektrot arasında geçtiği zaman üretilebilen bir rüzgârı veya itişi açıkladı. Yeterli voltaj uygulanırsa, elektrotlar arasındaki hava küçük bir uçağı hareket ettirmek için yeterli itme üretebilir.  

For yıllar boyunca, elektroerodinamik itki çoğunlukla bir hobici projedir ve tasarımlar çoğunlukla küçük bir geminin havada kısaca durması için yeterli rüzgar yaratan büyük voltaj kaynaklarına bağlanan küçük, masaüstü “kaldırıcılar” ile sınırlı kalmıştır. Büyük bir uçağın, sürekli bir uçuş boyunca ilerlemesi için yeterince iyonik rüzgâr üretmenin imkansız olduğu büyük ölçüde varsayılmıştır.  

“Bir otelde uykusuzluğumda uykusuz bir geceydi ve bunu düşünüyordum ve yapılabilecek yollar aramaya başladım” diye hatırlıyor. “Bazı zarflama hesaplamaları yaptım ve evet, uygulanabilir bir itici sistem haline gelebilirdi” diyor Barrett. “Ve bunun bir ilk test uçuşuna ulaşması için uzun yıllar süren çalışmalara ihtiyaç duyuldu.”  

Nature Video  

es uçuşu  

Takımın son tasarımı, büyük ve hafif bir planöre benziyor. Yaklaşık 5 pound ağırlığında ve 5 metrelik bir kanat açıklığına sahip olan uçakta, uçağın kanadının ön ucunun altında ve yanında yatay çit gibi sarkan bir dizi ince tel bulunur. Teller, pozitif yüklü elektrotlar olarak hareket ederken, benzer şekilde daha kalın teller, düzlemin kanadının arka ucu boyunca ilerlerken, negatif elektrotlar olarak işlev görür.  

Uçağın gövdesi, lityum-polimer pillerin bir yığınını tutar. Barrett'in iyon uçak ekibi, tasarlanan Elektronik Araştırma Laboratuvarı'nda Profesör David Perreault’un Güç Elektroniği Araştırma Grubu’nun üyelerini içeriyordu.

Lütfen oylayınız

900 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorum yaz

Bu eposta sistemde kayıtlı! Giriş formu veya başka bir.

Yanlış kullanıcı adı veya şifre

Üzgünüz yorum yazabilmek için üye olmanız gerekiyor

Hey there!

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…