ASELSAN’da İş Analisti Oldu I Became an Business Analyst at ASELSAN

AGUNews
Etkinlikler | Events
Arşiv | Archive
Hakkında | About

Subat 2019 / Sayi 35 | February 2019 / Issue : 35
You are here

Home

ASELSAN’da İş Analisti Oldu I Became an Business Analyst at ASELSAN

Submitted by editor on Mon, 02/18/2019 – 10:27

Endüstri Mühendisliği mezunlarından Umut Yapır, ASELSAN’da İş Analisti olarak işe başladı.

Geçtiğimiz yıl mezun olan AGÜ’nün ilk öğrencilerinin birçoğu daha mezun olmadan iş bulurken, büyük çoğunluğu da kısa sürede işe yerleşti.

Kısa sürede işe yerleşenlerden biri de Endüstri Mühendisliği mezunu Umut Yapır. Yapır, mezuniyetinden kısa bir süre sonra müracaat ettiği ASELSAN’da İş Analisti olarak çalışmaya başladı.

AGÜ’de aldığı iyi eğitim, yurtdışı tecrübesi, sosyal beceriler ve güçlü bir network sayesinde kısa sürede işe yerleştiğini anlatan Umut Yapır ayrıca bitirme projesini de ASELSAN’da yaptığını ve bunun kendisine avantajını sağladığını söyledi.

Yapır, mezun olacak öğrencilere şu önerilerde bulundu:

Lisans eğitimi boyunca yapılan stajlar ciddi anlamda çok değerli. Stajlarda neyi yapıp neyi yapmak istemediğinizi görme şansı elde ediyorsunuz. Başarısızlıkla sonuçlanabilen bir deneyimin bile bir katkısı olduğunu unutmamak gerek. Mezun olacak arkadaşlar akademik kariyer düşünüyorsanız girmeniz gereken sınavları iyi takip edin. İşe alımlar birkaç aşamada ve uzun oluyor. İşe başlamadan önceki süreç yıpratıcı olabilir bu yüzden alternatif planlar hazırlayın kendinize.

AGÜ’de % 100 İngilizce eğitim almasının da büyük avantaj sağladığına dikkati çeken Umut Yapır,

“Dil ile ilgili olan başvuru şartlarını eğitim dili yüzde 100 ingilizce olan bir üniversiteden mezun olduğum için yerine getirmiş sayıldım. Benim gözlemlediğim kadarıyla ingilizce bilmek artı bir değer değil gereklilik olmuş durumda“ diye konuştu.

Yapır, bundan sonra kariyerindeki hedefini ise “Çalışmalarımı akademik anlamda destekleyebilmek için bilgisayar mühendisliği yüksek lisans programına kaydolmayı planlıyorum” şeklinde ifade etti.

Industrial Engineering graduate Umut Yapır started working as a Business Analyst at ASELSAN.

Most of the first graduates of AGU who finished their studies last year found jobs before their last day at the university and many others got a job shortly after. One of the later type of students is Industrial Engineering graduate Umut Yapır. Yapır started his working life within a short time at ASELSAN as a Business Analyst after his job application.

Mentioning the quality education at AGU, abroad experience, social skills and a strong network as factors for getting a job in a short time, Umut Yapır also talked about his graduation project carried out in collaboration with ASELSAN and the advantages it provided him.

Yapır gave the following advice to prospective AGU graduates:

Internships during one’s undergraduate study are indeed valuable. Interns get to discover what they want or what they want to avoid in the future. Students should remember that even a failure is an experience and helpful. Potential graduates should follow necessary examinations if they want an academic career. Recruitments consist of several steps and take some time. As this pre-employment process can be tiring, make some alternative plans and be prepared.

Umut Yapır also stressed the huge advantage of 100% English- medium education at AGU and added:

“I automatically met the application criterion about the foreign language thanks to graduating from a university whose medium of instruction is 100% English. Based on my observation, I can say English is no longer an added value but a necessity.”

As for his future plans, Yapır said: “In order to complement my work academically, I would like to complete a master’s program in computer engineering.”

Lütfen oylayınız

900 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorum yaz

Bu eposta sistemde kayıtlı! Giriş formu veya başka bir.

Yanlış kullanıcı adı veya şifre

Üzgünüz yorum yazabilmek için üye olmanız gerekiyor

Hey there!

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…