100. Yılında 19 Mayıs ve Millî Mücadele Uluslararası Sempozyumu

Türk milletinin kurtarıcısı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millî Mücadele Hareketi’ni başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 100. yılı büyük bir heyecan ve coşkuyla kutlanacak.

Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atılıp bu temeller üzerinde yükselmesinde tarihî ve hayatî bir rol üstlenen Samsun kenti, bünyesindeki kamu kurum kuruluşları ve diğer dinamikleriyle 19 Mayıs 1919’un birinci asrının arifesinde hummalı çalışmalar yürütürken, Türkiye Cumhuriyeti’nin yazgısında üstlendiği aynı misyon ve sorumlulukla 100. yılı karşılamaya hazırlanıyor.

Bu kapsamda Türk Tarih Kurumu (TTK) ve Ondokuz Mayıs Üniversitesinin (OMÜ) iş birliği, Samsun Valiliği ve Samsun Büyükşehir Belediyesinin desteği ile “100. Yılında 19 Mayıs ve Millî Mücadele Uluslararası Sempozyumu” düzenlenecek. Sempozyum; 19 Mayıs’ın manasını, önemini, sonuçlarını, Millî Mücadele’nin bütün aşamalarını içeren yeni bilgilerin ortaya çıkarılmasını, akademik değerlendirmelerin ve müzakerelerin yapılmasını sağlayacak bilimsel bir platform oluşturmayı amaçlıyor.

OMÜ ev sahipliğinde önemli konuklar ağırlanacak

100. yıla yaraşır bir şekilde hazırlıklarına devam edip bunun heyecanını yaşayan Samsun’un önemli aktörlerinden biri olan OMÜ; 2 – 4 Mayıs 2019 tarihleri arasında düzenlenecek “100. Yılında 19 Mayıs ve Millî Mücadele Uluslararası Sempozyumu” ev sahipliği yaparak önemli konukları ağırlayacak.
Söz konusu sempozyumda; “1. Dünya Savaşı Sonuçları ve Osmanlı Devleti”, “Mustafa Kemal Paşa’nın İstanbul Çalışmaları”, “Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a çıkışı, Samsun’un önemi”, “Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun ve Havza Çalışmaları”, “Amasya Tamimi”, “Erzurum ve Sivas Kongreleri”, “Misak-ı Millî ve TBMM’nin Açılışı”, “Millî Mücadele’de Cepheler”, “TBMM’nin Dış Politikası”, “Büyük Taarruz ve Mudanya Mütarekesi”, “İstanbul Hükümetleri ve Ankara İlişkileri”, “Lozan Antlaşması”, “Millî Mücadele sonrası Gelişmeler” konu başlıkları ele alınacak.

Sempozyum Onur Kurulu ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Samsun Valisi Osman Kaymak, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin ile Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan’dan oluşuyor.

Sempozyum Düzenleme Kurulunda da TTK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güray Kırpık, Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan (OMÜ), Prof. Dr. Dursun Ali Akbulut (OMÜ), Prof. Dr. Nedim İpek (OMÜ), Prof. Dr. Rıza Karagöz (OMÜ), Uzm. Selin Eren (TTK), Uzm. Ayşenur Şenel (TTK), Arş. Gör. Ayhan Sertkaya (OMÜ) ve Arş. Gör. Yakup Yılmaz (OMÜ) bulunuyor.

Türkiye ve yurt dışından çok sayıda akademisyen ve uzman olacak

Türkiye’den çok sayıda farklı üniversite, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı, Atatürk Araştırma Merkezi, Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü, Kafkas Araştırmaları Enstitüsü ile Azerbaycan, Makedonya ve Moldova’nın Gagauzya Bölgesi’nden katılımcı akademisyen ve uzmanların çalışma ve katkılarıyla derinleşip zenginleşecek olan “100. Yılında 19 Mayıs ve Millî Mücadele Uluslararası Sempozyumu”na katkı ve katılımda bulunmak ve iletişime geçmek için Türk Tarih Kurumunun www.ttk.gov… adresini ziyaret edebilirsiniz.

Lütfen oylayınız

901 puan
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorum yaz

Bu eposta sistemde kayıtlı! Giriş formu veya başka bir.

Yanlış kullanıcı adı veya şifre

Üzgünüz yorum yazabilmek için üye olmanız gerekiyor

Hey there!

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…